Specyfikacja techniczna

waga: 1,4 kg
wymiary: 33 cm x 28,5 cm x 8,8 cm
moc palnika: 2,2 kW
cena: 41,99 zł (+ ok 4 zł za jeden kartusz gazowy) na portalach aukcyjnych

 

Dobierz kuchenkę do swojej podróży

Żywienie to jeden z najważniejszych elementów podróży. Dobre organizowanie tego aspektu, może przynieść wiele satysfakcji. Zaniedbanie z kolei, może prowadzić do znacznego obniżenia morale (a o nie zawsze trzeba dbać!), a nawet być podłożem konfliktów w grupie. Jedzenie jest nie tylko podstawową potrzebą fizjologiczną człowieka, ale ma również kluczowy wpływ na stan psychiki. Trzeba pamiętać aby o nią dbać, zwłaszcza w podróży! 

Kiedy podróż polega na wylocie za granicę z pobytem w hotelu z opcją all inclusive, kwestia żywieniowa wydaje się być prosta w zorganizowaniu. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy podróżą jest roadtrip starym busem, z noclegami na dziko i ograniczonym budżetem w portfelu niepozwalającym na obiady nawet w przydrożnych barach. W trakcie naszych wypraw przeważnie gotujemy samodzielnie, bo jest taniej! Niestety do tego rozwiązania potrzeba czasu, co bywa problematyczne kiedy chce się zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. W trakcie naszej podróży Fiatem wokół Polski, gotowaliśmy na dużej 3kg butli gazowej, która zajmowała ogrom miejsca i była ciężka. W trakcie podróży na zachód Europy odkryliśmy bajecznie tanie  (40  zł + kartusze) kuchenki gazowe!

Pamiętajcie jednak, że taka kuchenka jest dobrym pomysłem w przypadku podróży samochodowej, ewentualnie motocyklowej. Jeśli podróżujecie rowerem znacznie lepiej kupić mały kartusz gazowy z nakręcaną kuchenką, którą również testowaliśmy w trakcie wyprawy rowerowej na wschód Polski

kuchenka turystyczna

 

Opis

W opisie testowanej przez nas kuchenki weźmiemy pod uwagę kilka najważniejszych aspektów, które prowadzą do skutecznego i sprawnego żywienia w trakcie podróży. 

 

Rozmiar

Sama kuchenka ma wymiary 33 cm x 28,5 cm x 8,8 cm. Mało jeśli zabieramy ją do samochodu, dużo jeśli chcemy ją przewozić w innym miejscu. Dzięki swojemu płaskiemu kształtowi idealnie mieści się w każde miejsce, w przeciwieństwie do okrągłej butli gazowej, której przewożenie nawiasem mówiąc jest w niektórych państwach nielegalne. W zajmowane miejsce trzeba wliczyć również zapas kartuszy gazowych. Jednak jak się zaraz dowiesz, nie trzeba brać ich wiele.

Waga

Kuchenka waży 1,4 kg. W przypadku podróży samochodowych aspekt ten nie jest zbyt istotny. Uspokajamy jednak tych, którzy martwią się że przy jej przenoszeniu się napocą. To waga przynajmniej dwukrotnie mniejsza niż w przypadku butli gazowej. 

Przechowywanie

Kupując kuchenkę na aukcji internetowej otrzymasz ją w wygodnej, zamykanej walizce. Dzięki temu masz pewność, że w trakcie transportu nie ulegnie zabrudzeniu i zniszczeniu, a do tego łatwiej jest ją przenosić. Niestety tutaj spotykamy się z pierwszą wadą tego zestawu. Niestety nie domkniesz walizki, kiedy w kuchence jest zainstalowany kartusz.

Wydajność

Producent podaje, że przy mocy palnika rzędu 2,2 kW woda zagotuje się po 3 minutach. Oczywiście zależy to od warunków pogodowych otoczenia, takich jak temperatura czy wiatr.  My testowaliśmy kuchenkę w środku lipca, więc na pewno nie możemy narzekać na jej wydajność. W porównaniu do butli gazowej woda osiągała temperaturę wrzenia znacznie szybciej! Warto zaznaczyć również, że kuchenka jest wyposażona w przeciwwietrzną osłonę płomienia. My niwelowaliśmy również wpływ wiatru przez postawienie pionowo wspomnianej wyżej walizki. Jest ona na tyle duża, że świetnie chroni przed wiatrem. W trakcie naszej 22. dniowej wyprawy, gotując średnio dwa razy dziennie, zużyliśmy około 6-7 kartuszy. Kuchenka jest wyposażona również w regulacje wielkości płomienia, dzięki czemu możesz dostosować zużycie gazu do gotowanej potrawy. Do odpalenia kuchenki nie potrzeba również zapałek, dzięki wbudowanemu systemowi!

Jakość wykonania

Kuchenka wykonana jest w większości z elementów metalowych i mimo swej prostej konstrukcji można znaleźć kilka elementów wykonanych niestarannie. Jeśli jednak będziemy ją ostrożnie użytkować, na pewno posłuży kilka lat. Kuchenkę również można łatwo umyć, dzięki zdejmowanej podkładce pod garnek. To na nią spływa większość brudu. Można ją wyjąć i po prostu opłukać. Jeśli chodzi o jakość wykonania, może i nie jest to Mercedes wśród kuchenek, ale z drugiej strony czego się spodziewać po kuchence za 40 zł ?! 

 

Podsumowanie
Zalety:
  • Cena!!!
  • Ergonomiczne wymiary i waga
  • Dołączona walizka pomocna przy przechowywaniu i osłanianiu przed wiatrem
  • Duża wydajność: szybkie wrzenie, stosunkowo niskie zużycie kartuszy
  • Podpalenie bez zapałek
  • Łatwe mycie
Wady:
  • Średnia jakość wykonania
  • Niedomykanie walizki z zainstalowanym kartuszem

 

Ogólna ocena: 4,5/5

 


Mikołaj Gajda

Studiuję zarządzanie na Uniwersytecie Gdańskim. Chyba jestem niepoprawnym marzycielem, który próbuje realizować dziesiątki swoich planów i potrafi wiele dla nich poświęcić. Czasami boję się swoich marzeń i pomysłów. Uwielbiam film zarówno z perspektywy widza jak i za kamerą. Nie wyobrażam sobie życia bez podróżowania i odkrywania „nowego”.