Tajemnice są wśród nas

W świecie globalizacji, co raz większych możliwości i co raz tańszego podróżowania, z wielką chęcią ruszamy w zagraniczne podróże. Najdalsze zakątki świata stoją przed nami otworem, czekając na żądnych przygód i doświadczeń turystów, a właściwie na zawartość ich portfela. Czy w tym świecie możliwości, to co mamy na wyciągnięcie ręki może jeszcze zaskakiwać? Czy kraj, w którym żyjemy może kryć przed nami nieznane i tajemnicze miejsce?

Otóż drodzy czytelnicy, Polska potrafi być egzotyczna niczym najdzikszy busz amazoński! Przekonaliśmy się o tym niejednokrotnie w trakcie naszej wyprawy „Fiatem za światem„, kiedy to 25-letnim Fiatem 125p objechaliśmy Polskę dookoła. W trakcie naszej szesnastodniowej podróży trafiliśmy do pewnego tajemniczego miejsca, którego historia nie została i prawdopodobnie nigdy nie zostanie odkryta. Miejscem tym jest Krzywy Las w Nowym Czarnowie, który jak twierdzą niektórzy został przed laty nawiedzony przez UFO!

 

Lokalizacja

Tajemnicze miejsce, o którym chcemy Wam opowiedzieć znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w odległości zaledwie 40. km od Szczecina. Odnalezienie tego niewielkiego obszaru, który ma statut pomnika przyrody, nie należy jednak do łatwych zdań. Nawigacja GPS, którą się kierowaliśmy w trakcie wyprawy prowadziła nas krętymi drogami i niejednokrotnie wracaliśmy w to samo miejsce, w którym byliśmy kilka minut wcześniej. Może dawna obecność UFO, zaburza sygnał satelitarny w tym miejscu? Kto wie… Aby odnaleźć Krzywy Las musicie kierować się na miejscowości Gryfino i Nowe Czarnowo, pomiędzy którymi znajduje się to tajemnicze miejsce.

 

 

 

Niezwyczajna Sosna Zwyczajna

Krzywy Las zajmuje obszar 1,7 ha i składa się z około 100. drzew Sosny zwyczajnej. Mimo, że drzewo to jest bardzo popularne i można je znaleźć w prawie każdym lesie, to widok z Krzywego Lasu na pewno nie należy do zwyczajnych, a jego historia jest jeszcze bardziej tajemnicza. Analiza słojów sosen wykazała, że zostały one tam posadzone najprawdopodobniej w 1934 roku, czyli tuż przed II Wojną Światową. Nadzwyczajność drzew polega na ich zdeformowaniu. Na wysokości około 20. centymetrów nad ziemią, drzewa są wygięte pod kątem 90°. Wszystkie w kierunku północno-wschodnim Czyżby UFO podążało z Niemiec do Rosji? 

 

Teorie

Wielu znawców głowiło się nad historią powstania Krzywego Lasu. Niestety bezskutecznie. W źródłach historycznych nie ma wzmianki o jego powstaniu, a miejscowi również nic o nim niewiedzą (lub nie chcą powiedzieć). Powstało kilka teorii, jedne bardziej inne mniej prawdopodobne. 

  1. Ufo – pierwsza teoria mówi, że drzewa zostały zdeformowane, przez lądujący w jego pobliżu statek przybyszów z kosmosu
  2. Czołgi – według kolejnej torii, drzewka miały być połamane przez przejeżdżające po nich czołgi w trakcie II Wojny Światowej. Następnie odrosły w znanej nam formie. 
  3. Drzewka Bożonarodzeniowe – inni wskazują również jako przyczynę, wycinanie drzewek jako ozdobę do domów z okazji Bożego Narodzenia. Pęd główny miał zostać odcięty, a boczna gałąź która pozostała przy pniu z czasem stała się głównym i zgodnie z prawami fizyki zaczęła rosnąć do góry.
  4. Ingerencja człowieka – ostatnia teoria mówi o świadomym działaniu lokalnych rzemieślników, którzy celowo formowali młode drzewka, aby uzyskać zakrzywione materiały do produkcji beczek, sań, mebli itp.

 

Tajemniczy, krzywy las

Kiedy po długich poszukiwaniach naszym oczom ukazały się dziesiątki zakrzywionych drzew od razu wiedzieliśmy, że właśnie tego miejsca szukaliśmy. Nie da się go pomylić z niczym innym. Dziwne i magiczne formy natury oraz ich tajemnicza i niepoznana historia budują niepowtarzalny klimat tego miejsca. Kiedy staniemy w samym jego centrum i zamkniemy oczy możemy wyobrazić sobie, jak dziesiątki lat temu lądowało tu ufo, przejeżdżały tędy czołgi, krzątali się tu rzemieślnicy albo po prostu przychodzili tu tatusiowie z dziećmi po Bożonarodzeniową choinkę. Warto puścić wodze fantazji i przenieść się w ten dawny świat Krzywego Lasu, którego prawdziwej historii zapewne nigdy nie poznamy…


Jeśli masz jakieś pytania dotyczące Krzywego Lasu, napisz je w komentarzu! Odpowiemy najszybciej jak umiemy 🙂 


Mikołaj Gajda

Studiuję zarządzanie na Uniwersytecie Gdańskim. Chyba jestem niepoprawnym marzycielem, który próbuje realizować dziesiątki swoich planów i potrafi wiele dla nich poświęcić. Czasami boję się swoich marzeń i pomysłów. Uwielbiam film zarówno z perspektywy widza jak i za kamerą. Nie wyobrażam sobie życia bez podróżowania i odkrywania „nowego”.